Pralka ładowana od góry

1

Pralki ładowane od góry to zwykle wąskie pralki typu slim (do ok. 45 cm głębokości) przeznaczone do niewielkich pomieszczeń. Są też zwykle nieco tańsze niż tradycyjne urządzenia ładowane od frontu. Urządzenie takie pozbawione jest standardowych przednich drzwiczek, co pozwala zaoszczędzić nieco miejsca.

W zasadzie nie można określić jednoznacznie, które pralki są lepsze. Zarówno wśród pralek tradycyjnych, jak i tych z ładowaniem od góry znajdziemy modele wysokiej klasy, a kryterium wyboru powinny być – obok skuteczności prania i efektywności – takie czynniki, jak indywidualne upodobania i przyzwyczajenia, wygoda czy ustawność pomieszczenia.

Dla wielu osób argumentem przeciwko pralkom ładowanym od góry jest kwestia estetyki. Ten typ urządzenia utrudnia ciekawe rozwiązania aranżacyjne, takie jak wkomponowanie pralki w głęboką szafkę. Możemy mieć też problem z ustawieniem pralki pod skosem na poddaszu. Ruchoma klapa wyklucza tez ustawienie na pralce osobistych drobiazgów czy kosza na pranie, jak to wielu z nas ma w zwyczaju. Nieprawdą jest jednak, jak to się często uważa, że pralki ładowane od góry są niemożliwe do zabudowania – wymaga to jednak oczywiście indywidualnych rozwiązań.

Wadą pralek z otwieraną górną klapą może być utrudnione wietrzenie urządzenia – w przypadku tradycyjnej pralki drzwiczki mogą być uchylone praktycznie przez cały czas, gdy jej nie używamy, natomiast klapa pralki ładowanej od góry jest zwykle szczelnie zamknięta, co może sprzyjać rozwojowi pleśni i pojawieniu się brzydkiego zapachu.

Dla niektórych pewnym problemem może być dyskomfort wynikający z faktu, że w pralkach bez przezroczystych drzwiczek nie ma możliwości obserwacji cyklu prania (ze względów praktycznych bądź z czystego przyzwyczajenia).

Natomiast dużą zaletą pralek ładowanych od góry – zwłaszcza z perspektywy osób starszych lub mających problemy z kręgosłupem – jest fakt, że pralkę taką można swobodnie obsługiwać bez schylania się.

Pralki tego typu są z reguły bardzo stabilne – niekiedy bardziej niż tradycyjne urządzenia – a co za tym idzie cichsze, ponieważ ich bęben mocowany jest na dwóch łożyskach po każdej ze stron.

One thought on “Pralka ładowana od góry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Pralka ECO Bubble

pt. cze 5 , 2020
Eco Bubble to nowatorska technologia opatentowana przez firmę Samsung, zastosowana w nowoczesnej linii pralek tego producenta. System ma na celu połączenie aspektów ekologicznych i ekonomicznych oraz użytkowych. Podstawą technologii jest wykorzystanie generatora bąbelków, który miesza wodę, powietrze i detergent, tworząc nasyconą mydlaną pianę o dużej gęstości, która bardzo łatwo się […]

You May Like