Jaką pralkę kupić?

Pralka to jedno z tych urządzeń, które wybieramy z myślą o inwestycji na lata. By jej funkcjonalność nie zdewaluowała się w krótkim czasie, musimy wziąć pod uwagę rozmaite uwarunkowania i czynniki skorelowane z naszymi wymaganiami.

Jeśli wiemy już, jakiego rodzaju pralkę chcemy mieć – zwykle wybieramy pralkę automatyczną, choć na rynku nadal możemy znaleźć pralki wirnikowe – oraz zdecydowaliśmy, jaką kwotę możemy przeznaczyć na urządzenie, czas rozpatrzyć pozostałe kryteria, spośród których najbardziej oczywistym jest skuteczność prania (dobra pralka automatyczna dopiera średnio zabrudzoną bawełnę już w temperaturze 40°C) – jest to jednak cecha trudno weryfikowalna przed zakupem, dlatego należy skupić się na bardziej konkretnych kwestiach specyfikacji i dostępnych funkcjach.

Kryterium, którym kierujemy się zwykle w pierwszej kolejności wybierając pralkę do naszego domu, jest (oprócz ceny) przede wszystkim jej rozmiar i tzw. ustawność. Nawet najlepsza pralka automatyczna nie spełni bowiem swojej funkcji, jeśli będzie ustawiona w sposób utrudniający jej codzienną eksploatację.

Możemy więc zdecydować się na pralkę przeznaczoną do zabudowy – droższą, większą i wymagającą specjalnych przygotowań do montażu – lub dostosowany do naszych potrzeb sprzęt wolnostojący.

Wielkość pralki powinna być wypadkową ilości osób, które będą z niej korzystać, oraz możliwości aranżacyjnych. Pojemność bębna może się wahać od 3 kg w pralkach kompaktowych, odpowiednich dla singli, po minimum 10-kilkogramowe urządzenia z pełną paletą funkcji, wybieranych najczęściej przez duże rodziny, w których uzbieranie takiej ilości brudnych ubrań w krótkim czasie nie stanowi problemu, stąd pranie jest regularne, efektywne i ekonomiczne.

Drugim aspektem optymalnie dobranych gabarytów naszej pralki jest oczywiście kwestia jej funkcjonalnego ustawienia. Mała łazienka (lub kuchnia) i wąskie odstępy między poszczególnymi elementami zabudowy wymagają specjalnie zaprojektowanych sprzętów – węższych pralek typu slim, pralek kompaktowych o bardzo małej ładowności bębna (poniżej 5 kg) czy pralek ładowanych od góry.

O funkcjonalności pralki decyduje wreszcie zestaw programów i opcji, w jakie urządzenie jest wyposażone. Warto zastanowić się nad funkcją suszarki – w tym przypadku należy przemyśleć, czy lepiej zaoszczędzić i kupić pralko-suszarkę, czy raczej zainwestować w dwa dobrej jakości urządzenia samodzielne. Przydatny (zwłaszcza przy większych pralkach) może okazać się program „pół wsadu” czy specjalne programy zwiększające efektywność prania, takie jak „Eco Bubble”.

Istotnym parametrem – szczególnie w przypadku pralek nie wyposażonych w suszarkę – jest siła wirowania, która może oscylować w granicach od 1000 do nawet 2000 obrotów na minutę. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze bardzo silne wirowanie jest funkcją niezbędną – jeśli mamy dużo ubrań z delikatnych lub łatwo gniotących się materiałów, rzadko będziemy korzystać z maksymalnych ustawień programu. Optymalną wartością maksymalną jest ok. 1600 obrotów na minutę.

Często pomijanym – a przecież bardzo ważnym – aspektem przy wyborze pralki jest poziom głośności pracy urządzenia. Obecnie na rynku dostępne są już ciche pralki, których działanie nie uprzykrza życia domownikom czy sąsiadom zza ściany (jak to bywało często w przypadku sprzętów starego typu). O poziomie emitowanego hałasu dowiemy się z etykiety energetycznej; tutaj też wyczytamy informacje na temat klasy energetycznej sprzętu – kolejnej bardzo istotnej kwestii, której nie należy lekceważyć przy zakupie urządzenia AGD. Przy dzisiejszych zaawansowanych standardach wskazane jest oczywiście, by urządzenie reprezentowało jak najwyższą klasę energetyczną – minimum A+, a najlepiej – A+++, charakteryzującą najlepsze, a co za tym idzie najdroższe modele pralek.