Pralka automatyczna

1

Pralki automatyczne to najbardziej powszechny, obecny niemal w każdym gospodarstwie domowym sprzęt AGD. Występują w różnych przedziałach cenowych, klasach energetycznych i prezentują różny stopień zaawansowania technologicznego – ten ostatni aspekt nie zawsze jest równoznaczny z wysoką jakością urządzenia. Nie jest również prawdą, że im droższa pralka tym lepsza. W przypadku tego sprzętu w grę wchodzi tak wiele czynników i indywidualnych kryteriów, że za najlepszą pralkę należy uznać urządzenie optymalnie dostosowane do potrzeb użytkownika. A takim urządzeniem może się okazać zarówno pralka powyżej 3000 zł, jak i poniżej 1000 zł. Jeśli więc cena nie jest w tym przypadku synonimem jakości, to jakimi kryteriami powinniśmy kierować się przy wyborze pralki?

Jak wybrać dobrą pralkę automatyczną?

W każdym przypadku najważniejsza jest skuteczność prania, która może być bardzo wysoka już w pralkach do 1000 zł, co wykazują liczne testy i porównania. Dobra pralka spełniająca swoje funkcje powinna dopierać bawełnę już w programie 40°C. Zwróćmy też uwagę na bezpośrednio z tym związaną ocenę jakości płukania tkanin. Natomiast od jakości wirowania będzie zależało, w jakim stopniu podsuszone pranie wyjmujemy z pralki, a zatem – jak długo będzie następnie schło (a jeśli pralka posiada funkcję suszarki –ile energii zostanie zużyte na dosuszenie tkanin). Bęben pralki wiruje z prędkością od 1000 do nawet 2000 obrotów na minutę – zasadniczo warto zainwestować w wyższe wirowanie, zwłaszcza jeśli pralka ma tez suszyć, ale musimy liczyć się z tym, że im więcej obrotów bębna na minutę, tym ubrania będą bardziej pogniecione i trudniejsze do prasowania.

Kolejną kwestią, jaką należy rozważyć przed zakupem pralki jest to, jak dużą pralkę wybrać. Gabaryty należy dostosować zarówno do wielkości pomieszczenia w którym ma stać urządzenie, jak i do ilości domowników, a nawet ich wieku i stylu życia. Kilkuosobowa rodzina z małymi dziećmi, które, jak wiadomo, szybciej brudzą i częściej zmieniają ubrania, będzie potrzebowała pralki nie mniejszej niż 10 kg wsadu – jednak większa ładowność łączy się z wyższą ceną. By zapewnić sobie dobrą jakość przy sporych gabarytach, a przy tym nie narazić się na bardzo wysokie rachunki za energię i wodę, powinniśmy w takim przypadku celować w segment energooszczędnych pralek klasy A+++ – znajdziemy je już wśród pralek do 2 000 zł, choć dodatkowe funkcje i programy mogą tę cenę znacznie podnieść.

Dla małych rodzin najbardziej ekonomiczną opcją będzie pralka do 1500 zł o ładowności 6-8 kg. Taka pojemność w zupełności zaspokoi przeciętne potrzeby 3-4-osobowego gospodarstwa domowego, a przy tym nie narazi nas na marnotrawienie wody i energii, jakie ma miejsce przy uruchamianiu prania przy zapełnionym tylko do połowy bębnie. Takie pralki są dostępne w wersji klasycznej – z drzwiami otwieranymi od frontu, jak i ładowane od góry, a przez to nadające się do mniejszych łazienek.

Dla singli i par oraz użytkowników wyjątkowo małych łazienek idealna będzie pralka slim – wąska, często ładowana od góry pralka z bębnem o pojemności do 5 kg. Niewielka pojemność sprawi, że bęben zawsze będzie załadowany do pełna, co oznacza optymalne zużycie energii elektrycznej i wody. Takie urządzenia dostaniemy już w segmencie pralek do 1000 zł – są to zwykle pralki energooszczędne w klasie A+; nieco więcej zapłacimy za pralkę slim w klasie energetycznej A++ i A+++, generalnie jednak małe pralki należą do urządzeń dość oszczędnych.

One thought on “Pralka automatyczna

  1. Ja bym polecil Boscha WAE 24465 PL za niecale 1400 jest teraz w media expert. w tym wypadku wydaje sie ze ma najlepszy stosunek jakosci do ceny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Pralka wirnikowa

pt. cze 5 , 2020
Obecnie na rynku dominują pralki automatyczne, ale nabycie tradycyjnej pralki wirnikowej jest nadal możliwe. Ten typ urządzenia jest pewną alternatywą dla osób o mniej zasobnych portfelach i mniejszych potrzebach. Czym jest pralko-wirówka? Pralko-wirówka to proste urządzenie spełniające – jak sama nazwa wskazuje – dwie podstawowe funkcje: prania i wirowania. Są […]

You May Like